Recenzia - Halo: Cryptum
Greg Bear dostal veľmi ťažkú úlohu. Mulsel vytvoriť históriu a príbeh o Forreruneroch, ktorá je sama o sebe rozsiahlejšia, ako obsah všetkých hier a kníh, ktoré do teraz vyšli. Dostal za úlohu zostaviť príbeh, ktorý predchádza všetkému, čo sme do teraz poznali. Ako vyrozprávať príbeh Forrerunerov a zároveň objasniť, ako fungovala ich spoločnosť a aká bola ich filozofia ?
Autor svoj neľahký úkol zvládol. A zvládol ho spôsobom, ktorý nielenže funguje po príbehovej aj historickej stránke, ale dokonca, dovoľujem si povedať, vytvoril najkvalitnejšií Halo novelu. Poďme si teda prebrať jednotlivé aspekty knihy a vysvetliť prečo to tak je.
V Halo: Cryptum Greg Bear predstavil pozadie tak monštrózne a obrovské, že je Universom samo o sebe a skrýva toľko tajomstiev, že by to vystačilo na ďalšiu hernú a knižnú sériu. Nebudem samozrejme do detailov opisovať prečo to tak je a čo vás v knihe čaká, no môžem povedať to, že na celý Halo vesmír to vrhá úplne nové svetlo a v knihe nájdete historické udalosti a fakty, pri ktorých čítaní budete iba prekvapene hltať stránku za stránkov.
Ústrednou postavou je mladý, na vlastnú päsť konajúci Forrerunner menom Bornstellar, ktorý má rád históriu a túži odhaliť tajomstvá dávnych Precursorov, ktorí podľa legiend vdýchli Forrerunerom život. Počas svojho dobrodružstva stretáva priateľov aj nepriateľov rôznych rás a svojou nevinnou túžbou po odhalení tajomstiev minulosti naštartuje sériu udalostí galaktického rozmeru.
Ak by som čo i len o trošku viac odhalil z príbehu, oberal by som vás o zážitok, ktorý vám kniha ponúka. Preto už žiadne príbehové detaily. Kniha, ako som už naznačil, začína ako nevinný príbeh mladého Forrerunnera. Má pomalé tempo, dozvedáme sa základné informácie o Forreruneroch, no doslova každou stránkou sa dej stupňuje, až do monštrózneho finále, oproti ktorému je ľudsko-covenatský konflikt, čo do nebezpečenstva a dôležitosti, iba malicherné postrkovanie na pieskovisku.
Prepojenie s príbehom trilógie je zo začiatku takmer nebadateľné a to najma kôli tomu, že je nám predstavované na každej strane niečo, čo sme doposiaľ nepoznali. No ako príbeh napreduje, dostávame odpovede a vidíme aj prvé znaky prepojenia s príbehom, ktorý priniesla herná trilógia.
Čo do objemu je kniha podobná ostatným Halo novelám, avšak obsahovo je naplnená oveľa viacej. Cryptum nieje akčné. Nenájdete v ňom siahodlhé a často nudné popisy akčných scén ako tomu bolo v prvých 4 knihách. Cryptum je predovšetkým na každej strane rozvíjajúce sa dobrodružstvo galaktických rozmerov. Každá zo 42 kapitol prináša zvrat, odhalenie, vysvetlenie, alebo novú záhadu. Je to ten typ knihy, kde nieje žiadne hluché miesto, žiadna slabá pasáž, ktorá by vás prinútila odložiť na chvíľu knihu na bok, ale naopak vás bude držať až kým sa nedopracujete na záver.
Aj napriek tomu, aké kvantum nových ionformácia Cryptum vnáša do Halo universa, nezvrháva sa do ťažkého a vyčerpávajúceho vysvetľovania. Informácie sú podávané postupne, nenásilne, v správnych momentoch a často krát samotné vysvetľovanie je časťou príbehu, zvratu, spojené so samotnou Forrerunerskou technológiou či zvykom.
Cryptum rozšírilo Halo universum do tak obludných rozmerov, že sa môže so svojou veľkosťou, detailnosťou a históriou porovnávať aj s takými ságami ako Star Wars. Behom krátkych chvíľ sa presúvame po rôznych planétach, spoznávame nové rasy, nových hrdinov, nové technológie, dozvedáme sa o nových hrozbách. A to je len prvý diel z trilógie. Páni a dámy. Halo sa skutočne stalo jedným z najúžasnejšík fikčných svetov aké boli kedy stvorené.
Skvelá recenzia :)
OdpovedaťOdstrániť