Recenzia: Crimson Map Pack
Prvý Halo 4 map pack to mal u hráčov (majiteľov limitiek a season passov) nahnuté už v deň vydania. Predplatitelia si ho nemohli stiahnuť zadarmo a tak ho prvých cca 10 hodín od vydania mohli hrať iba hráči, ktorí si ho zaplatili po vydaní. Blbý začiatok.
Už prvý mesiac po vydaní Halo 4 si hráči žiadali viac malých máp a nutno hneď na začiatku povedať, že Crimson Map Pack týmto ľuďom zrejme priliš neulahodil. Ani jedna z troch obsiahnutých máp nieje klasická arénovka a aj tá jediná, ktorá bola zaradená do Team Slayeru je 2x väčšia ako napríklad taký Abandon. Ale brať absenciu malej mapy v map packu ako zápor by bolo nefér. Poďme sa teda pozrieť na jednotlivé mapy.
Wreckage - 5/10
Veľká, totálne asymetrická BTB mapa. Z trojice nových máp vizuálne zrejme najkrajšia. Vrakovisko, na ktorom sa nachádzajú trosky ľudských aj covenatských lodí. Hráči dokonca na mape spozorovali časti lodi, ktorá sa nepodobá na nič, čo sme videli doposiaľ. Skutočne podarené nasvietenie robí z Wreckage jednu z najkrajších máp v Halo 4. Osobne som fanúšik symetrických máp, čo však neznamená, že neviem oceniť asymetrickú mapu. V tomto prípade však príliš zhovievavý byť nemôžem. Problémom je nevyváženosť strán, na ktorých sa spawnujú teamy. Na jednej strane je totižto vŕšok (skôr poriadny vrch), z ktorého je skvelý výhľad na zrejme viac ako polovicu mapy, ľahko sa bráni a poskytuje dokonalé miesto na kempenie. V slayeri to až taký problém byť nemusí, no horšie je to v objective hrách. CTF je takmer nehrateľný, keďže spomínaný vŕšok je rovno vedľa priestoru, kde sa spawnuje vlajka. Ak máte smolu a ste v opačnom teame, pripravte si pevné nervy. KotH je naopak celkom fajn, no nechápem, prečo do takejto veľkej mapy napchali oddball. Aspoň je to ale mapa celkom prehľadná a po pár hrách sa budete dobre orientovať.
Shatter - 3/10
Veľká, "symetrická" mapa z prostredia tažobnej kolónie. Zovšadiaľ na vás vytŕčajú veľké zelené kryštály a akoby to nestačilo, mapa má nepekné zelené nasvietenie. Pri slove symetrická som úvodzovky použil preto, lebo ikeď Shatter skutočne symetrický je, prehľadnosťou príliš neobvplýva. Zelené sfarbenie, kopec skál, jaskýň, obchádzok a uličiek z tejto mapy robia zrejme najneprehľadnejšiu symetrickú mapu z celej Halo série. Počiatočný odpor, ktorý som si k tejto mape vypestoval ma už neopustil a či už je to slayer, alebo objective hry, nikdy si to poriadne neviem užiť. Shatter na mňa pôsobí dojmom, že nejaký strašne sťatý dizajnér na seba nahádzal kopec náhodných budov, miestností a skál a nakoniec to skopíroval, vložil a zrkadlovo obrátil, aby z toho nezmyslu vznikla symetrická mapa. Oproti tomuto "skvostu" je aj Spire z Halo Reach skvelá BTB mapa.
Harvest - 7/10
Z trojice nových máp jednoznačne najlepšia. Stredne veľká symetrická mape pre Team Slayer a objective hry. Zasadená do prostredia poľnohospodárskej planéty Harwest, ktorá to schytala ako prvá na začiatku vojny s Covenantom. Samozrejme, mapa predstavuje prostredie z doby keď Harwest ešte rozkvital. Parádny skybox dáva mape charakter a hráč sa tak cíti, že mapa sa naozaj nachádza na nejakom konkrétnom mieste. Harvest sa najviac približuje tomu, čo nazývame klasickou Halo mapou. Symetrická, prehľadná, ponúkajúca rovnomerné rozloženie medzi otvoreným priestorom a interiérmi. Taktiež ma potešilo, že mapa neponúka prehnané množstvo krytov, čo je podľa mňa problém u viacerých, predovšetkým väčších máp v Halo 4 (Exile, Vortex, Meltdown, Shatter a z časti aj Solace). Ako zápor považujem že mapa je predsa len príliš veľká, čo však nemusí byť až taký problém, keď sa v Halo 4 objaví dostatočný počet malých máp. Mapa fungoje dobre prakticky pre hocaký mód. Zároveň je to zrejme jediná 4vs4 mapa, kde si zajazdíte na warthogoch.
Klady a zápory jednotlivých máp z Crimsonu som už popísal. Je tu však ešte jeden zápor, ktorý je spoločný pre všetky tri (v rátane niektorých zo základných máp v Halo 4). Chýba im jedinečnosť, charakter, atmosféra. Chýba im niečo, vďaka čomu by vám utkveli v pamäti ako jedinečné výtvory. Výrazné orientačné prvky, ktoré zároveň fungujú aj z estetického hľadiska. Je jedno či je mapa symetrická, alebo nie. Keď sa pozrieme na klasické mapy ako napríklad Battle Creek, Prisoner ( Halo CE), Sanctuary, Zanzibar (Halo 2), Highgrounds, Guardian (Halo 3), Countdown, Highlands (Reach) a veľa veľa ďalśích, každá je niečim výnimočná a zároveň ponúka dominantné estetické prvky. Charakter. To sa o Crimson mapách povedať nedá (Harvest trocha vyčnieva). Shatter a Wreckage pôsobia občas ako po zemi rozhádzané kocky stavebice lego. 343 pri tom dokázalo, že vie robiť unikátne mapy po hrateľnej aj estetickej stránke. Haven a Adrift sa stali instantnými klasikami a Longbow a s istými výtkami aj Exile (priveľa krytov) považujem za kvalitné a vizuálne perfektné BTB mapy.
Dúfam, že s ďalśími map packami to dopadne lepšie, no neskrývam, že ich príchod očakávam s miernymi obavami.
Celkové hodnotenie:
5/10
A nech mi ešte raz niekto povie, že som prehnane pozitívny :D
0 komentárov:
Zverejnenie komentára