nedeľa 19. januára 2014

Halo 5: A čo Spartan Ops a Firefight ?



Jednou z veľkých neznámych v Halo 5 je aj otázka kooperačného módu. Táto otázka bude v priebehu roka určite zo strany 343i adresovaná, no skúsme zistiť sami, čo jednotlivé inkarnácie Firefightu /Spartan Ops v hrách priniesli, aké sú ich výhody/nevýhody a čo by sme si priali pre Halo 5.

Halo 3: ODST - Firefight


ODST bola prvá hra, ktorá priniesla v Halo sérii standalone survival mód, ktorého variácie preslávil napríklad Horde z Gears of War, či Zombies z Black Ops. Predstavenie Firefightu síce určite bolo inšpitované úspechom podobných módov v iných hrách, no samotná herná podstata vychádza s Halo a stretávali sme sa s ňou už od prvého dielu Halo série. Mnohé úseky v kampaniach Halo sú koncipované ako "defense", to jest určitý časový úsek, alebo počet vĺn nepriateľov, sa musíte brániť, aby ste mohli postúpiť ďalej. Ako príklad uvediem druhú misiu v Halo 1 "Halo", kde ste hneď chvíľu po začiatku misie museli na forerunnerskej štruktúre odolávať náporom Covenantských výsadkov a zároveň chrániť preživších zo záchranného modulu. Veľmi veľa podobných misií bolo aj v samotnom ODST, z ktorého aj pochádzajú jednotlivé firefight arény.  Firefight funguje na veľmi podobnom princípe. ODST pridalo coop, scoring, viac a oveľa tuhších vĺn nepriateľov. Táto jednoduchá formulka spolu s Halo combat sandboxom zafungovala dokonale. Pre úspech bolo extrémne potrebné spoznať mapu, spawny zbraní a vymyslieť účinné taktiky na jednotlivých nepriateľov. Krivka obtiažnosti v ODST Firefighte (samozrejme aj v závislosti na obtiažnosti) mala skutočne extrémne stúpajúcu tendenciu a jednotlivci nemali šancu dostať sa ďaleko. Coop dostal v Halo sérii nový zmysel a to spolu so scoringom viedlo hráčov k urputnej snahe dostať sa čo najďalej a získať čo najväčšie skóre. Najväčšou odmenou bolo tak práve vysoké skóre, prežitie a dosiahnutie túženého achievementu. Odmenou bola ďalšia zvládnutá vlna, ďalší spawn zbraní, ďalší získaný život. Halo hrateľnosť v najčistejšej podobe. Znovuhrateľnosť podporili aj odomykateľné hrateľné postavy, ktoré tak firefight ešte viacej spestrili. Jedinou chybičkou na kráse bola tak absencia matchmakingu. Zahrať ste si mohli iba s kamarátmi z friendlistu.

Plusy
  • jednoduchá formulka vychádzajúca z podstaty Halo hrateľnosti
  • skutočný hardcore survival mód
  • vysoká obtiažnosť a veľká motivácia pokračovať ďalej
  • skvelá coop zábava
Mínusy
  • chýbal matchmaking
Halo Reach - Firefight


Reach priniesol Firefight pre masy. Objavil sa matchmaking a Firefight ste si mohli zahrať s ľuďmi z celého sveta. Najväčším prínosom bola však možnosť customizácie. Firefight ste si mohli prispôsobiť k obrazu svojmu a nastavovať jednotlivé vlny nepriateľov, zbrane, damage, jednotlivé traity hráča ako rýchlosť, štít, život, či gravitáciu. Vzniklo obrovské množstvo firefight variácií so špecifickými vlnami nepriateľov a špecifickými nastaveniami hráča a zbraní. Najviac ne/slávny sa tak stal Firefight Arcade, ktorý v matchmakingu ponúkal krátke a zábavné arkádové modifikácie s raketometmi, či sniperkami. Na firefight bol v Halo Reach naviazaný aj hráčov progres. Bolo to jedno z najlepších miest na získanie kreditov a levelovanie vášho spartana. A to je aj najväčší kameň úrazu firefightu v Halo Reach. Firefight sa stal miestom pre boostovanie kreditov, plnenie challengov (pre kredity), začali sa objavovať vypočítavý hráči ktorý v zápasoch iba nečinne postávali. Stratil sa survival z ODST. Najhoršie na tom bolo, že klasický firefight vo forme, ako sme ho poznali z ODST v Reach prakticky neexistoval. Achievementy za vysoké skóre pre jednotlivé mapy chýbali tiež a hráči tak stratili motiváciu absolvovať niekoľkohodinové honby za skóre, ako tomu bolo v ODST. Popri všetkých novinkách a nenaplnenom potenciále sa stratili aj zaujímavosti ako pridanie objective cieľov v podobe obrany generátorov, či automatických vežičiek, ktoré vám pomáhali odolávať vlnám nepriateľov na mape Glacier. Za spomenutie určite stoja aj skvelé DLC mapy Unearted (unikátna veľká mapa podporujúca rôzne štýly hrateľnosti) a Instalation 04, ktorá využila prostredie z Halo Combat Evolved a predstavila aj priateľské NPC postavy. Taktiež potešili hlasy slávnych postáv, ktoré ste si pre svojho spartana mohli kúpiť za kredity.

Plusy
  • obrovské možnosti customizácie
  • matchmaking
  • pridanie objective cieľov
  • DLC mapy
  • friendly NPC na Instalation 04
Mínusy
  • absencia klasického firefightu
  • slabý survival feeling a skoro žiadna motivácia
  • firefight arcade ako miesto na boostovanie kreditov

Halo 4 - Spartan Ops


Halo 4 síce neprinieslo Firefight ale akúsi jeho evolúciu v podobe Spartan Ops, ktorý vo forme epizodického obsahu prinášal misie, ktoré v mnohom firefight pripomínali, no boli zamerané oveľa viac na objective ciele a predovšetkým príbeh , ktorý nové misie sprevádzal nielen pomocou ingame hlasu ale aj parádnych CGI animácií. Prístup to bol revolučný a prísľub 50-tich misií zdarma priam fantastický. Časom sa však ukázalo že jednotlivým misiám chýba jedinečnosť a samotná náplň bola repetívnou kombináciou mačkania tlačidiel, eliminácie nie príliš ťažkých vĺn nepriateľov a stálou recykláciou pár prostredí, ktoré sme videli už v kampani. Obrat však nastal v druhej polovici série, kde autori predstavili nielen úplne nové a kvalitné prostredia, ktoré neboli v kampani, ale aj samotný obsah bol po hernej a príbehovej stránke oveľa pestrejší. Spartan Ops mal však niekoľko ďalších podstatných výhod a nevýhod. Z kladných vecí treba spomenúť custom loadouty, ktoré v tomto prípade skutočne našli upotrebenie a ponúkli hráčom pristupovať k misiám individuálnejším prístupom a v coope si rozdeliť svoje úlohy. No a z tých záporných je nutné vyzdvihnúť totálnu absenciu scoringu, ktorá dáva misiám minimálnu znovuhrateľnosť a stavia Spartan Ops viac do pozície príbehovej expanzie než ako nástupcu Spartan Ops. Survival feeling je taktiež prakticky neprítomný, keďže hráč má neobmedzené životy, čo je obrovská škoda. No a zrejme kôli technickým obmedzeniam Spartan Ops nepodporuje Theater .V skratke by sa dal Spartan Ops označiť ako veľmi ambiciózny, no nedotiahnutý projekt.

Plusy
  • príbehové animácie
  • skvelé nové prostredia a vylepšená hrateľnosť v druhej polovici série
  • custom loadouty

Mínusy
  • neexistujúci survival
  • repetívnosť
  • absencia scoringu
  • chýba podpora theater
  • nízka znovuhrateľnosť
  • iba pre Gold užívateľov
  • nevyužitý potenciál

Halo 5 - Čo ďalej ?

Zhrňme si klady, ktoré z tejto malej analýzy vzišli:
  • jednoduchá formulka vychádzajúca z podstaty Halo hrateľnosť
  • skutočný  hardcore survival mód
  • vysoká obtiažnosť a veľká motivácia pokračovať ďalej
  • skvelá coop zábava
  • obrovské možnosti customizácie
  • matchmaking
  • pridanie objective cieľov
  • DLC mapy
  • friendly NPC na Instalation 04
  • príbehové animácie
  • skvelé nové prostredia a vylepšená hrateľnosť v druhej polovici série
  • custom loadouty
Ako by podľa nich mohol vyzerať ideálny firefight/spartan ops nasledovník pre Halo 5 ? Najchytľavejśím faktorom pôvodného firefightu bol jednoznačne jeho survival feeling, vyššia obtiažnosť a veľká motivácia zdolávať nové méty. To by mal byť základ každého survival módu, na ktorom stojí a padá jeho úspešnosť a zábava. Z tohto pohľadu je potrebné aby hlavný mód ponúkol len obmedzené životy a limitovanú ponuku zbraní a nábojov, ktoré sa obnovujú len po úspešnom zdolaní vlny nepriateľov. A keď je niečo ťažké, ľahšie to ide keď je bojovníkov viac. Aj preto tieto "survival" nastavenia ponúknu oveľa väčšiu zábavu pri coope.

Mapy by mohli byť boli doplnené o friendly NPC, ktoré mohli taktiež ponúknuť efektívnu pomoc v ťažkých chvíľkach. Zaujímavou možnosťou by boli výsadky ODST, ktoré by v určitých intervaloch, alebo za splnenie úkolu prišli hráčom na pomoc.

Jednotlivé mapy by boli doplnené o nepovinné objective úkoly, ktoré by hráčom mohli ponúknuť výhody. Obrana strategických miest, zabitie špecifickej jednotky (prelietavajúce banshie, špeciálna elita ktorá sa nachvíľu objaví...), prenos predmetu (reskinovaná vlajka) či splnenia určitého skóre za časový limit, by priniesli bonusy v podobe extra životov, výsadkov ODST, alebo ordinance s power zbraňami (ako skvelo by sa dalo využiť ordinance). Na tieto nepovinné úkoly by hráč bol vždy upozornený správou na obrazovke, či hlasom z velenie (no Palmer please :).

Custom loadouty, ktoré v multiplayeri príliš vítané nie sú, sú naopak skvelým prvkom v survival coop móde. Survival coop mód pre Halo 5 by mohol mať dlhú levelovaciu krivku, kde by po vzore rpg hier hráč získaval prístup k novým perkom, armor abilitám, a arzenálu (žiadne power zbrane!), ktoré by ho síce nespravili silnejším, no dali by mu možnosť spĺňať špecifickejšiu úlohu. Dobre zostavený tým by mohol byť oveľa účinnejší a mohol by dosiahnuť oveľa vyššiu vlnu nepriateľov a vyššie skóre. Levelovacia krivka by ponúkala veľmi dlhú cestu za najvyššou hodnosťou. Unlocky pre loadouty by mohli byť otvorené už niekde v polovici, no na vyšších leveloch by hráč mohol naďalej dostávať odmeny v podobe postáv (ODST). Hráč by tak mohol hrať v podobe SGT Johnsona, členov noble teamu, členov teamu z ODST, alebo členov posádky UNSC Infinity. Všetky postavy by mali unikátne hlášky, ktoré poznáme z hier. Na najvyššom ranku by hráč získal postavu Master Chiefa. Ďalšie unlocky by mohli ponúknuť skiny pre zbrane, emblémy, či ďalšie kostýmy pre postavy.

Vysoké možnosti customizácie by ponúkli hráčom možnosť vytvárať zábavné "minihry", ktoré by mohli byť po vzore Action Sacku zahrnuté do osobitného online playlistu, ktorý by ponúkol odreagovanie podobne ako Firefight Arcade. Takéto custom módy by boli samozrejmé prístupné aj vo fileshare a ponúkli by hráčom ich otestovať v custom hrách.

Tento dokonalý survival mód by mohol dokonca obsahovať príbeh. ´Jednotlivé epizódy v špeciálnom playliste by ponúkali špecifickejšie úlohy a unikátne NPC postavy (friendly/enemy) ktoré by hráč musel ochrániť/zničiť, ochranu strategických objektov, bránenie sa po dobu výsadku a podobne. V týchto epizódach by hráč mohol plne využívať svoje loadouty, no hral by len za svojho multiplayerového Spartana. Nové sezóny (kľudne aj platené) by mimo ďalších príbehových animácií prinášali aj nový balík máp.

Survival mód by obsahoval globálny a lokálny rebríček, kde by bolo vidno najvyššie hráčove skóre pre danú mapu.

........

Toľko k môjmu ideálnemu survival módu pre Halo 5. Ako sa vám páči ? Ako by vyzeral ten váš ? Máte nejaké ďalšie zaujímavé nápady ?

0 komentárov:

Zverejnenie komentára